تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
Hookah Shisha Tobacco
خرید از چین
قیمت لوله
انجام پروژه متلب
لوازم یدکی ال ۹۰
خرید دریل مگنت
Barabas Ropa de hombre
دفتر مهاجرتی
ای توپی پوزیشنر روغن خراطین
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
دانستنی هایی مهم در مورد مواد اولیه دارویی

دانستنی هایی مهم در مورد مواد اولیه دارویی

پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
17:20
خبرنگار ایرانی

انصافا کارهای جدید و سرمایه گداری جدیدی که درعرصه حوزه دارو در شرکت عبیدی شده است از جمله تبدیل یک شرکت بسیار بسیار قدیمی داروسازی به یک شرکت دارای GMP واقعی آن هم نه در عرصه ملی بلکه در عرصه ی بین المللی قابل تقدیر و قابل دفاع است. این اولین مرحله دشوار کار است، چرا که در بسیاری از موارد روشهای آزمایشگاهی، برای مقادیر بسیار زیاد قابل اجرا نیستند و باید برای یک تولید در مقیاس صنعتی یک روش خاص صنعتی پیدا کرد. حوزه دارو را به عنوان «گرانیگاه» نظام سلامت کشور میدانند و اهمیت ویژه و استراتژیک آن غیر قابل انکار است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،محمد افشاری ، در رابطه با موضوع وضعیت تولیدات دارو در کشور با توجه به نوسانات نرخ ارز، اظهار کرد: برخی از کارخانجات تلاش دارند تا داروهای سرطانی و غیرسرطانی را از مواد گیاهی تولید کنند. بنابراین موضوع اصلی در مشکلات تامین مواد اولیه دارو صرفا ارز 4200 تومانی نیست، بلکه فرآیند تامین و تخصیص آن است که این کار فرآیند طولانی و مشکلات مربوط به خودش را دارد. سیاست اصلی شرکت، دسترسی مستقیم به منابع اصلی مواد اولیه خارجی و داخلی با کیفیت بالا و متناسب با استانداردهای روز دنیا و قیمت مناسب به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی می باشد.

تولید مواد اولیه دارویی از جمله عملکرد های جدید دانش بنیان هاست که در ادامه به بررسی آن پرداخته می شود. به هرحال موجودی و ذخایر مواد اولیه تولید دارو محدود است و این طور نیست که شرکتهای داروسازی ذخایر 7 الی 8 ماهه داشته باشند، بنابراین وقتی با اختلالی در روند نقل و انتقالات مالی مواجه شویم و پیرو آن دچار تاخیر در تامین کالا می شویم قطعا با مشکل تولید مواجه میشویم و به اتمام رسیدن موجودی و ذخایر مواد اولیه شرکت های دارویی قطعا میتواند آسیبهای را در آینده نزدیک در حوزه دارویی به ما وارد کند. سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در حالی به بانک مرکزی در خصوص این مسئله هشدار دادهاست که در حال حاضر ورود ارز به ایران با توجه به تحریمهای شدید اقتصادی به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است. بدیهی است که واردات مواد اولیه دارویی و پزشکی، با مشکلات و چالش های بسیاری روبرو است و با خرید از شرکت های وارد کننده واسط، می توان به یکباره تمامی این مشکلات را کنار زده و به راحتی در کشور، خرید عمده مواد اولیه دارویی و پزشکی را انجام داد. واردات مواد اولیه ی دارویی دارای شرایطی می باشد که با در نظر گرفتن آن می توان یک واردات استاندارد و قانونی را انجام داد. 

مسیر واردات مواد اولیه دارویی از هند تقریباً بسته شده است و شرایط واردات مواد اولیه از چین هم چندان مناسب نیست. یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل، تهیه مواد اولیه باکیفیت است. مواد دارویی فعال یکی از مهمترین مواد به کار رفته در صنایع دارویی به شمار میروند. در طی سالهای اخیر عواملی مانند پیشرفت تکنولوژی، نوآوری در تحقیق و توسعه و همچنین تقاضای روز افزون مردم برای محصولات دارویی و مکملهای غذایی، صنعت داروسازی را به یکی از پیشروترین بخشهای بازار تبدیل کرده است. آنها همچنین دارای خاصیت حلکنندگی نیز میباشند، که به لطف این ویژگی بافت پمادها بسیار یکدست و روان میشود. 1. صنایع غذایی گیاهان دارویی به عنوان طعم دهندهها در غذاها و نوشیدنیها و همچنین مکملهای غذایی بسیار پرکاربرد شدهاند. ماکروگولها (یا همان پلیمرهای اکسید اتیلن) به عنوان جزئی از داروها، پمادها، شربتها، قرصها و کپسولها مورد استفاده قرار میگیرند. ماکروگولها یک گروه پرکاربرد از مواد دارویی غیرفعال هستند. به طور کلی، استانداردهای خاصی برای تعیین میزان مواد دارویی فعال در هر دارو وجود دارد. دقت در میزان و نوع استفاده از این مواد بسیار حائز اهمیت بوده و نقشی کلیدی در تأثیر دارو دارد.

در این مقاله جزئیات مفصلی درباره مواد اولیه مورد استفاده در صنایع دارویی بیان خواهیم کرد. مواد اولیه دارویی می تواند از منابع مختلف طبیعی و مصنوعی استخراج یا مشتق شده باشد. ارتباط وسيع با صنايع مختلف و بخصوص صنايع غذايي ، گواهي اين ادعا مي باشد . هر دوی این مواد شیمیایی برای انجام سنتزهای مختلف به منظور تولید بسیاری از داروها مورد استفاده قرار میگیرند. مواد اولیه موجود در این محصولات به گونهای به کار رفتهاند که در درمان بیماریها یا رفع مشکلات جسمی و روانی موثر باشند. وقتی ارز دولتی می دهند هزار و یک نوع حرف پیرامون آن هست ازجمله در تخصیص آن و گشایش اعتباراتش، همه امورات مربوط به آن و نظارت هایی که باید انجام شود. به همین علت کارخانجات به بخشهای کوچک تری تقسیم می شوند و هر بخش مسئول تهیه یک نوع فرآورده است. مواد دارویی غیرفعال به عنوان افزودنیهایی استفاده میشوند که مواد فعال را برای استفاده بیمار به شکل مناسبی تبدیل میکنند. مواد شیمیایی در گریدهای مختلفی توسط شرکت سازنده تولید میشوند.

منبع: https://irchem.ir/pharmaceutical


موضوعات:
برچسب ها: , ,
[ بازدید : 68 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خبرنگار ایرانی است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|