تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
چت روم
Bitmain antminer ks3
لوله بازکنی در کرج
چه غذایی برای سگ اشپیتز ژاپنی خوب است؟

چه غذایی برای سگ اشپیتز ژاپنی خوب است؟

دوشنبه 17 مرداد 1401
12:34
خبرنگار ایرانی

تغذیه سگ اشپیتز بسیار مهم است و داشتن یک برنامه غذایی با کیفیت و دقیق می تواند به کنترل ریزش موی شدید در این نژاد ژاپنی کمک کند. علاوه بر این تغذیه سالم باعث سلامت کلی بدن و افزایش طول عمر این نژاد می شود. پس لازم است که برای سگ اشپیتز خودمان یک برنامه غذایی مناسب، اصولی و دقیق داشته باشیم. در این مطلب درباره اینکه بهترین غذای سگ اشپیتز چیست و چه مقدار از آن را باید به صورت روزانه به اشپیتز داد توضیح می‌دهیم.

 

مواد مغذی مهم در رژیم غذایی اشپیتز به چه صورت است؟

هنگام تصمیم گیری در مورد مناسب ترین رژیم غذایی برای سگ اسپیتز ژاپنی خود، مهم است که وضعیت طبیعی دستگاه گوارش، وضعیت سلامت و آناتومی سگ را در نظر بگیرید. سگ ها از نوادگان گرگ ها هستند و سیستم گوارشی آنها تغییرات زیادی با گذشت زمان نداشته است. آنها گوشت خوار هستند و گوشت جزو غذاهای اصلی آنهاست.

علاوه بر گوشت، نیاز به کربوهیدرات، چربی های مفید (امگا ۳ و ۶(، ویتامین‌ها و مواد معدنی هم برای یک سگ اشپیتز مهم است و باید در برنامه غذایی آنها وجود داشته باشد. وجود این مواد کمک میکند تا یک برنامه غذایی کامل و بالانس شده داشته باشید.

از نظر تشریحی، معده سگ برای پردازش یا هضم کربوهیدرات ها طراحی نشده است. اما وجود آنها در برنامه غذایی سگ لازم است و در اکثر ترکیبات محصولات غذای خشک و تجاری هم وجود دارد. حتی در یک دانه کیبل ها هم درصد بالایی از کربوهیدرات های نشاسته ای مانند عدس، نخود و سایر حبوبات وجود دارد.

نکته مهم درباره وجود کربوهیدرات در برنامه غذایی اشپیتز این است که نباید درصد زیادی از کل غذا را شامل شود، چون هضم آن سخت است. بهتر است کربوهیدرات بین 10-15 درصد غذا را شامل شود.

از طرفی وجود مقادیر زیاد کربوهیدرات در غذای سگ اشپیتز میتواند منجر به تولید بیش از حد انسولین، کورتیزول و گلوکاگون در طول روز ‌شود.

 

بهترین غذا برای اسپیتز ژاپنی چیست؟

غذای خانگی برای سگ اشپیتز بهترین غذاست به شرطی که با مشورت دامپزشک و با در نظر گرفتن میزان غذا، سن سگ، وزن سگ و شرایط سلامتی آنها تهیه شود. اما برای انتخاب غذای خانگی به عنوان بهترین غذا برای اشپیتز دلایلی وجود دارد که عبارتند از:

 

کمک به سلامت روده

سلامت روده در سگ اشپیتز بسیار مهم است، سگ هایی که سیستم گوارش آنها دچار ضعف است مواد مغذی را به خوبی جذب نمی کنند و همین موضوع سلامت کلی بدن آنها را تحت الاشعاع قرار میدهد.

در داخل روده اکوسیستمی از باکتری ها وجود دارد که به آن «میکروبیوم» می گویند. در بین دامپزشکان نیز به فلور روده شناخته می شود. مطالعات علمی نشان می دهد که عدم تعادل در میکروبیوم، از نظر باکتری های خوب و مضر، معمولاً زمینه را برای ایجاد مشکلات مختلف سلامتی ایجاد می‌کند. این بیماری ها عبارتند از:

·       دیابت

·       مسائل گوارشی

·       مشکلات پوستی

·       حساسیت غذایی

 

در مقایسه با رژیم غذایی فرآوری شده، تغذیه سگ اشپیتز با غذای خانگی و با کیفیت به طور قابل توجهی تعادل میکروبیومی را بهبود می بخشد زیرا به طور قابل توجهی به حفظ باکتری های خوب کمک می کند.

افزودنی‌ها، نگهدارنده‌ها، مواد مصنوعی و مواد شیمیایی موجود در غذای فرآوری‌شده سگ می‌توانند میکروبیوم را بی‌ثبات کنند و یا باکتری‌های مضر را تقویت کنند.

روده دارای یک پوشش مخاطی شکننده است که اساساً در حمل مواد مغذی هضم شده به جریان خون مهم است. این پوشش مخاطی یک سد قوی است که از عبور سموم و و رسیدن به بدن سگ جلوگیری می کند.

اگر این پوشش آسیب ببیند، سموم و سایر مواد مضر می توانند "نشت" یا نفوذ کنند و سگ اشپیتز را بیمار کنند.

 

جلوگیری از چاقی و اضافه وزن سگ

تغذیه مناسب سگ صرف نظر از نژاد بسیار مهم است. از آنجایی که اسپیتز ژاپنی مستعد افزایش وزن است، رژیم غذایی سرشار از چربی های سالم، پروتئین صحیح بیولوژیکی و استخوان آسیاب شده و سبزیجات غنی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای سلامت و عملکرد بهینه حیاتی است.

 

سگ‌ها معمولا در زمان تغییر غذا به رژیم غذایی جدید وزن اضافه می‌کنند، بنابراین به ظاهر و وزن سگ خود در هنگام سازگاری دقت کنید. تعدادی از عوامل از جمله اندازه، سطح فعالیت و سن بر میزان تغذیه سگ خود در هر روز تأثیر است.

 

مدفوع سالم و خوشبو تر

تغذیه درست با غذای خانگی باعث می‌شود تا مدفوع اشپیتز شما بوی خوبی داشته باشد. البته این موضوع تا حدودی به سلامت روده و دستگاه گوارش هم بستگی دارد. که با دادن غذای بالانس شده و اصولی میتواند رفع شود.

همچنین باعث کاهش نفخ در سگ ها و توله های اشپیتز می‌شود. به عبارت ساده تر، وقتی سگ خود را با یک رژیم خانگی با کیفیت بالا تغذیه می کنید، او غذایی مصرف می کند که مطمئناً دارای محتوای غذایی بالاتری است که تقریباً به طور کامل توسط بدن او استفاده می شود.

 

آنچه در درون اتفاق می افتد در دنیای بیرون منعکس می شود، هضم ناقص غذا یعنی سیستم گوارش کارایی لازم را ندارد و مواد غذایی به خوبی جذب بدن سگ اشپیتز نمی شود. همین موضوع میتواند استرس و فشار را بر اندام های دیگر در دستگاه گوارش بیشتر کند و سلامت کلی بدن سگ را به خطر بیاندازد.

 

 

یک اسپیتز ژاپنی چه مقدار غذا باید بخورد؟

نژاد اسپیتز ژاپنی یک سگ فعال و بسیار پرانرژی است که نیاز به ترکیب از غذای خشک و خانگی دارد که به طور اختصاصی برای آنها طراحی شده باشد. البته در کنار آن می‌توانید از برندهای غذای خشک معتبر و خارجی استفاده کنید. این غذاهای سگ که به دقت فرموله شده اند می توانند متابولیسم بالای آنها را حفظ کنند. به علاوه، غذای تجاری با کیفیت به جلوگیری از ایجاد جرم و پلاک روی دندان های سگ شما کمک می کنند.

طبق گفته سایت prodograw مقدار و میزان غذای اشپیتز به صورت روزانه تقریبا 100 تا 180 گرم به ازای وزن 5 تا 9 کیلوگرم است.

 

اگر نصف فرصت به سگ ژاپنی اسپیتز داده شود، هر چیزی را که شما به سمت او پرتاب کنید، می بلعد. اگر یک توله سگ دارید، می توانید 3 بار در روز به او غذا بدهید، اما توصیه می کنیم هر بار این کار را فقط در یک مکان انجام دهید. به این ترتیب، سگ این مکان را به عنوان تنها مکان تعیین شده ای که در آن غذای او را سرو می کنید، به خاطر می آورد.

 

فقط پس از گذشت 10 تا 12 هفته از زمان تولد توله سگ خود می توانید 2 بار در روز غذا دهید. سپس، 15 دقیقه پس از اینکه سگ شما غذا را خورد، ظرفش را بردارید تا پرخوری نکند. پرخوری می تواند باعث ایجاد نفخ در توله سگ شما شود.

 

یک اسپیتز ژاپنی چقدر باید وزن داشته باشد؟

بحث ها و اظهار نظرهای زیادی درباره وزن ایده آل اشپیتز وجود دارد. اما طبق گفته  AKCاین سگ ها معمولا بین 25 تا 40 سانتی متر رشد می کنند و وزن آنها تقریبا بین 5 تا 9 کیلوگرم است.

یک اسپیتز ژاپنی که هشت هفته سن دارد باید بین 2.5 تا 3 کیلوگرم وزن داشته باشد. به دلیل بلوغ سریع، این نژاد در 8 ماهگی به حداکثر قد خود می رسد.

اگر سگ شما وزنش بیشتر ازاین مقدار باشد، دچار افزایش وزن و چاقی شده است و باید برنامه غذای اش بررسی و اصلاح شود.

 


موضوعات:
برچسب ها: , ,
[ بازدید : 231 ] [ امتیاز : 3 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خبرنگار ایرانی است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|